اثر استاد صداقت جباری حفظه الله

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۰ساعت 4:36  توسط مهدی دیارمند   | 

اثر استاد صداقت جباری

 

خداوندا

 همه در هنگام سختی ها، تو را می خوانند

 و به هنگام گرفتاری هابه تو پناه می برند

غیر از بلایی که تو از من دور کنی،

بلایی دور نشود و غیر از آن گرفتاری که تو برطرف کنی

هیچ گرفتاری برطرف نشود

گزیده ای از صحیفه سجادیه (ع)

 

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم دی ۱۳۹۰ساعت 1:47  توسط مهدی دیارمند   | 

مراسم افتتاحیه نمایشگاه خطاطی- نقاشی آثار هنری آقای صداقت جباری با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی و سیاسی آلمان پس از یکسال کار مداوم و هماهنگی لازم با مسئولان مختلف فرهنگی آلمان در چارچوب یک طرح چهارساله که اجرای آن گام موثری در عرصه تبادلات فرهنگی ایران و آلمان است، در روز جمعه 26 اوت 2011 ( برابر با چهارم شهریور ماه 90) در تالار شهرداری شهر «نیبول» -Niebüll  - واقع در شمال آلمان برگزار گردید

 در این مراسم علاوه بر دکتر ابوالفضل رهنما، رایزن فرهنگی کشورمان، آقای «اوتو ویلکه» - Otto Wilke- شهردار شهر «نیبول» ، دکتر«اشتفان بوخوالد» - Dr. Stefan Buchwald- معاون مدیر کل بخش فرهنگی و ادیان وزارت خارجه آلمان، دکتر «اوو هاپنتال» - Dr. Uwe Haupenthal- رئیس موزه هایزمان – Richard Haizmann- ، مانفرد گروتر – Mafered Grüter- رئیس سابق امور بین الملل بنیاد «کونیکه لوییزه» برلین و از مسئولین انجمن حافظ در هامبورگ و همچنین جمع زیادی از هنرمندان و فرهنگ دوستان آلمانی شرکت نموده بودند.

 

در این مراسم نخست آقای «اوتو ویلکه» - Otto Wilke- شهردار شهر «نیبول» ضمن خیر مقدم به آقای صدافت جباری و دیگر میهمانان مدعو اظهار داشت:

مراسم افتتاحیه  امروز واقعه‏ای خاص است. امروز نه تنها آثار صدافت جباری هنرمند مشهور بین‏المللی به نمایش گذاشته می شود، بلکه در دو هفته آینده در مکان های مختلف در قالب نمایشگاه‏ها، سخنرانی‏ها و کارگاه های آموزشی گفتگویی میان هنرمندان، موسسات فرهنگی و آموزشی، جوانان و بزرگسالان پیرامون هنر و انواع هنرهای شاخص در مشرق و مغرب زمین صورت می گیرد

 

آقای «اوتو ویلکه» - Otto Wilke- شهردار شهر «نیبول

 

 

ی در ادامه افزود: گفتگوی میان فرهنگ های مختلف تنها امکان برای حفظ پل های موجود و بنای پل‏های نوین است. ویژگی بارز این نمایشگاه فقط مراسم جانبی آن نیست، بلکه این واقعیت است که محل های برگزاری این مراسم بگونه فرامرزی تعیین شده اند.

آقای «اوتو ویلکه» در پایان سخنان خود با اشاره به سبک های مختلف هنری در دنیای امروز اظهار داشت: سبک های مختلف هنری را باید به عنوان رسانه‏ای مهم درک کرد تا اهالی فرهنگ‏های مختلف را گرد هم آورده و به گفتگو بنشانیم و با این کار به درک و احترام متقابل کمک کنیم.

سخنران بعدی این مراسم دکتر«اشتفان بوخوالد» - Dr. Stefan Buchwald- معاون مدیر کل بخش فرهنگی و ادیان وزارت خارجه آلمان بود که در آغاز سخنان خود اظهار داشت:

مبتکرین این پروژه نمایشگاهی کاری ارزشمند و فوق العاده برای گفتگو فرهنگی به ویژه با منطقه فارسی زبان انجام می دهند. اجرای این پروژه نمایشگاهی دیدارهای شخصی و گفتگو میان هنرمندان، موسسات فرهنگی و آموزشی و علاقمندان به هنر را امکان پذیر می‏کند. این کار نقشی مهم در تفاهم میان ملت ها ایفا می کند.

آقای «بوخوالد» در ادامه سخنان خود افزود: با گفتگو و دیدار متقابل پیشداوری و مرزها از میان برداشته می‏شوند و بدین ترتیب تبادل فرهنگی آغاز می‏گردد. نمایندگان فرهنگ های مختلف از این راه می توانند با تکریم واحترام نسبت به دستاوردهای فرهنگی خود با هم روبرو شوند و در این رهگذر کار مشترک هنری، زیر بنایی منحصر به فرد برای تفاهم ایجاد نمایند و منجر به تحقق گفتگویی می‏گردد که شاید در سطوح دیگر امکان پذیر نباشد

 

از راست به چپ: دکتر ابوالفضل رهنما، رایزن فرهنگی ج. ا. ایران در برلین و دکتر«اشتفان بوخوالد» - Dr. Stefan Buchwald- معاون مدیر کل بخش فرهنگی و ادیان وزارت خارجه آلمان

 

معاون مدیر کل بخش فرهنگی و ادیان وزارت خارجه آلمان در پایان سخنان خود با قرائت گفتاری از دیوان «غربی شرقی» گوته که «هر که خود را می شناسد و دگر، نیک در می یابد از این رهگذر، مشرق و مغرب جدا نتوان دگر»، گفت: چه زیباست که می توان با گفتگوی فرهنگی و به خصوص از راه هنر به عنوان زیر بنای مشترک، درک انسانها نسبت به یکدیگر و زمینه های فرهنگی یکدیگر را تقویت کرد.

پس از سخنان آقای «بوخوالد»، دکتر ابوالفضل رهنما، رایزن فرهنگی کشورمان در آلمان به ایراد سخنرانی پرداخت. آقای دکتر رهنما با تشکر از تلاش ها و همیاری مراکز فرهنگی و هنری آلمان اظهار داشت:

خوشحال هستم پس از تلاش های بسیار در نهایت نمایشگاه های خطاطی – نقاشی استاد صداقت جباری با همکاری این رایزنی، وزارت خارجه آلمان و سایر مراکز فرهنگی و هنری آلمان و کوشش‏های ارزشمند و پیگیریهای خانم و آقای گروتر در آلمان برگزار می‏گردد.

برگزاری اينگونه نمایشگاهها و کارگاه های هنری در جهت شناساندن هنر خطاطي اسلامی – ایرانی و هنرمندان شاخص ایران زمین تأثير ويژه‌اي داشته و به همين سبب امسال پنج  نمايشگاه خطاطي – نقاشی در شهرهای شمال آلمان و دانمارک برگزار خواهد شد

قرار است این نمایشگاه ها در چارچوب یک پروژه چهار ساله در آلمان و ایران برپا گردد که امید است در آینده نه چندان دور شاهد تعامل فرهنگی بیشتری میان دو کشور ایران و آلمان باشیم. رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه سخنان خود که همزمان به زبان آلمانی ترجمه می‏گردید، افزود: هنر خوشنویسی و تذهیب از جمله هنرهایی دیرین ایران است که بعد از انقلاب اسلامی  نیز از رشد چشمگیری برخوردار بوده است و در حال حاضر شاهد اوج اين هنر در ايران هستيم.

آثار خوشنويسي استاد صداقت جباری كه از خطاطان معروف و مشهور ايران زمين هستند و آثار ارزندة وي در هنر خوشنويسي در ايران و خارج از مرزهای ایران مورد استقبال بسیار  قرار گرفته است، نمونه ای بارز از موفقیت چشمگیر هنر هنرمندان ایران زمین است.

 هنر خوشنويسي از جمله هنرهاي ارزشمند ايران است كه در اوايل دوره اسلامي در خدمت اسلام قرار گرفت. شخصيتي مثل ابوالعلاء دوئلي كه قوانين نحو را براي صحيح خواندن قرآن از حضرت علي (ع) فرا گرفت، اعراب گذاري و آوانگاري قرآن كريم را با خط زيباي خود تحرير نمود.

در اين دوره اولين خوشنويسان، توجه خود را معطوف به خوشنويسي در قرآن كريم نمودند و تمام توان خود را براي زيبايي خطوط قرآن كريم بكار گرفتند و شخصيتهاي بزرگي در ايران مثل ميرعلي تبريزي در قرن چهاردهم ميلادي خط نستعليق را ابداع کرد كه به عنوان عروس خطوط اسلامي در هنر خطاطي اشتهار يافته است.

دکتر رهنما در ادامه اظهار داشت: برگزاری چنین نمایشگاههایی فرصت ارزشمندی برای هنرمندان ایرانی است تا از یک سو، بازتاب آثار خود را در هنردوستان آلمانی و سایر کشورهای اروپایی ارزیابی کنند و از سوی دیگر، به ارتباطی پویاتر با یکدیگر دست یابند. گذشته از این که ذات برگزاری چنین نمایشگاهی شایان تقدیر است.

رایزن فرهنگی کشورمان در خاتمه سخنان خود گفت: بی تردید، نمی توان هنر را به باید و نبایدها ملتزم کرد، اما می‏توان در ارائه‏ی اثر هنری، هدفمندتر گام برداشت. شک نیست که برگزاری نمایشگاه های یادشده، گام ارزشمندی در پیوند هنرمندان و هنردوستان با یکدیگر و ایجاد انگیزه‏ی بیشتر برای فعالیت هنری آنان محسوب می شود؛ اما باید اذعان داشت که این حرکت ها گام کوچکی در شناسایی فرهنگ غنی هفت هزار ساله هنرمندان ایران زمین خواهد بود.

سخنران بعدی این مراسم آقای کوروش پورکیان، یکی از مسئولان انجمن حافظ درهامبورگ بود که در سخنان خود هدف همکاری انجمن حافظ برای گفتگوی فرهنگی تداوم آن چیزی دانست که حافظ و گوته با خویشاوندی معنوی و شعری خود به عنوان نماد تفاهم ملت ها و تساهل آغاز نمودند.

دکتر «اوو هاپنتال» - Dr. Uwe Haupenthal- رئیس موزه هایزه مان – Richard Haizmann- سخنران پایانی این مراسم بود.

وی در آغاز سخنرانی خود اظهار داشت: باید اقرار کرد که برای ما اروپایی ها – هر قدر هم که از این هنر به شگفت آمده باشیم – سخن گفتن در مورد یک هنرمند خوشنویس ایرانی کار آسانی نیست. گرچه ما قادر به تشخیص کیفیت فوق العاده آثار او هستیم و از اینکه می توانیم آنها را برای مدت کوتاهی در منطقه به نمایش بگذاریم، بسیار خوشحالیم، اما محتوای واقعی این آثار بر ما پوشیده است. یعنی ما عملاً در برابر این آثار هنری همچون بیسوادان هستیم.

 دکتر «اوو هاپنتال» - Dr. Uwe Haupenthal- رئیس موزه هایز مان – Richard Haizmann-

 

دکتر «اوو هاپنتال» در ادامه سخنان خود گفت: خط در قالب تصویر و مضمونی که به واسطه آن  منتقل می گردد، ساختاری متوازن ایجاد می کند که در آن از همان ابتدا جدایی تحمیلی کاربردی این دو مقوله منتفی می گردد. کلمه «اقراء» به معنای «بخوان» به حضرت محمد (ص) پیامبر اسلام در نخستین دیدارش با جبریل وحی شد. خط و کتابت بدین ترتیب به نماد اسلام تبدیل گردید، زیر خط برای دادن شکلی دائمی به زبان الهی مناسب بود. هنر خط و نقش و نگار و تذهیب محیط آن موجب تعالی زیبایی کلام خداوند و تثبیت هویت مومنان می شود. قداست خط و کتابت تا به امروز در جهان اسلام از جنبه دنیوی آن بسیار قویتر است. خطاطی والاترین هنر در اسلام محسوب می‏گردد و بیشترین توجهات از نوع احساسی اش را به خود جلب می کند. این نکته حتی در مورد  فرد دینداری که خواندن و نوشتن نمی داند نیز صدق می کند که ما اجباراٌ باید به دنبال او برویم.

رئیس موزه هایزه مان – Richard Haizmann- در پایان سخنان خود اضافه کرد: صداقت جباری یکی از اولین کسانی است که جرات پرش به سوی زمان حال را داشته است، بدین ترتیب که انواع اشکال دوره مدرن را به شکلی کاملاً غیر تصنعی با سنت فرهنگی اسلام پیوند و آن را با هنر روز تطبیق می‏دهد، بدون اینکه جوهره مقدس آن را خدشه دار نماید. او این کار را هنرمندانه و با محتوایی متقاعد کننده انجام می دهد.

گفتنی است پس از سخنان مدعوین برنامه موسیقی کلاسیک از سوی دو تن از نوازندگان نی و گیتار آلمانی اجرا گردید.

پایان بخش این مراسم سخنرانی آقای صداقت جباری بود. وی ضمن قدرانی از تلاش های رایزنی فرهنگی کشورمان در آلمان، بخش فرهنگی وزارت خارجه آلمان در برلین، خانم و آقای گروتر و نیز سایر دست اندرکاران برگزارکننده این نمایشگاه اظهار داشت

 

استاد صداقت جباری، استاد دانشگاه و هنرمند شهیر خطاطی – نقاشی کشورمان

 

در گفتگوی فرهنگها نبایستی صرفاً کلمات تبادل شوند که گاهی هم سوء تفاهم پدید می آوردند؛  بلکه زبان هنر که ترجمان دلهاست می تواند بهتر از کلمات و مفاهیم انتزاعی ادای مقصود کند. از اینرو نمایشگاه هنر شریف خطاطی - نقاشی که از اصیل ترین هنرهای اسلامی است و روح آن با  ایمان عجین شده است، بمثابۀ یادگاری زنده در طول هزار و چهارصد سال تاریخ اسلام و ایران اسلامی، با شما مخاطبان اروپایی سخن می گوید.

استاد جباری در ادامه افزود: در آثار هنرمندان برجسته خطاطی - نقاشی ایرانی می توان رازهای مکتوم را از اعماق قرنها که سینه به سینه و دست به دست به یکدیگر سپرده اند، مشاهده نمود و در این زمانه شاید بتوان گوشه ای از این رازها را در این آثار خطاطی مشاهده نمود.

وی همچنین گفت: اقبال شدید اروپائیان به هنر خطاطی اسلامی حاکی از همدلی دیرینه ای است که از فطرت الهی مشترک، سرچشمه می گیرد.

شایان ذکر است آقای صداقت جباری در پایان سخنرانی خود به رسم قدردانی هدیه ویژه ای که شامل نمونه خطاطی- نقاشی از نام و نام خانوادگی سخنران بود، به هر یکی از سخنرانان و متولیان برگزارکننده این نمایشگاه اهدا نمود که بسیار مورد توجه حضار شرکت کننده قرار گرفت.

در پایان مراسم  شرکت کنندگان ضمن دیدن آثار خطاطی – نقاشی استاد صداقت جباری با وی پیرامون این آثار به گفتگو پرداختند و به دنبال آن با چای و شیرینی مورد پذیرایی قرار گرفتند. شایان ذکر است که این نمایشگاه تا بیستم شهریور ماه 1390 در تالار شهرداری شهر «نیبول» برقرار است.

 

 

 

منبع: روابط عمومی رایزنی فرهنگی ج. ا. ایران در آلمان

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم مهر ۱۳۹۰ساعت 1:31  توسط مهدی دیارمند   | 

 

 

استفاده از خوشنویسی سنتی در طراحی آرم توسط استاد صداقت جباری

 

سلطان


اول پریوش کیم ملاحت ملکینین سلطانیدر  

حکم اونون حکمیدر فرمان اونون فرمانیدرسوردی مجنون نوبتین ایندی منم رسوای عشق  

دوغری دئرلر هرزمان بیر عاشقین دورانیدرلحظه لحظه گونلوم اودوندان شررلردر چخان  

قطره قطره گوز توکن سانمیش سرشگیم قانیدرچاکلر جسمیمده تیغ عشقیدن عیب ائتمه یوز 

کیم جنون گلزارینین بونلار گلی خندانیدرای فضولی اولدی کیم رحم ائده یار افغانینا؟ 

آغلا زار آنجاق کیم زار آغلاماق امکانیدر

ملا محمد فضولی

 

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت 20:54  توسط مهدی دیارمند   | 

 

لوگوی شبکه  "شما " مخفف شبکه مراکز استانها  طراحی شده توسط دکتر صداقت جباری

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 11:52  توسط مهدی دیارمند   | 

 

فرا رسیدن ماه ضیافت دلها بر همگان مبارک باد

 

اثر استاد صداقت جباری حفظه الله

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 10:54  توسط مهدی دیارمند   | 

 

 

فرصت شمار صحبت کز اين دو راهه  منزل

چون بگذريم ديگر ، نتوان به هم رسيدن

(( حافظ  ))

 ((اثر استاد صداقت جباری ))

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۹ساعت 19:38  توسط مهدی دیارمند   | 

                                         

                                        میرزا غلامرضا اصفهانی

 

                       

               استاد موحد           استاد صداقت جباری     استاد علی شیرازی

 

 

 

                                 تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۹ساعت 3:1  توسط مهدی دیارمند   | 

       

 ((  شهد اله انه لا اله الا هو ))                  (( گل بخواهد چید بی شک باغبان ))

     اثر استاد صداقت جباری                            اثر استاد محمد شهبازی

 

                               ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

 

                                 امام صادق علیه السلام فرمودند:

                             أَقرَبُ ما یَکُونُ العَبدُ إلَی اللهِ وَ هُوَ ساجِدٌ

                 نزدیکترین حالات بنده به پروردگارت حالت سجده است.

 

                               امام صادق علیه السلام فرمودند:

                         إنَّ اللهَ عَزَّوَجَّلَ یََرحَمُ الرَّجُلَ لَشُدَةِ حُبِّ لُوَلَدُه.


            براستی که خداوند عزوجل رحم می نماید مرد را، به سبب

                                  شدت محبت او به فرزندش.

 

                                                     

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم مهر ۱۳۸۹ساعت 15:20  توسط مهدی دیارمند   | 

 

 اثر استاد صداقت جباری

 sedaghat jabbari

 


حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:

من اصعد الی الله خالص عبادته اهبط الله عزوجل الیه افضل مصلحته

كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار

بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد.

+ نوشته شده در  شنبه دهم مهر ۱۳۸۹ساعت 15:52  توسط مهدی دیارمند   |